מאמרים

לאן נעלמו בעלי המקצוע

אומרים שבעלי המקצוע הפרטיים הולכים ונעלמים, אומרים שפעם היה כאן שמח, אז מה? אמנם כבר אין כל כך הרבה סנדלרים שמדביקים או ממסמרים סוליות מגף שהתבלה או שענים שמתקנים שעונים ומחליפים רצועות אבל עדיין אי אפשר להספיד את עולם בעלי המקצוע, וזאת מסיבה פשוטה שיש מקצועות שבלעדיהם יהיה לנו קשה מאד להתנהל. היום ישנם בעלי מקצוע שלא נתקלנו בהם בעבר כי לא היה בהם צורך או שהם לא היו מוכרים דיו, איש מכירות סלולר, מהנדס מחשבים, מדריכת יוגה צחוק, מתקין כספת או מנעולן ועוד.

בעולם המודרני אוהבים הכל גדול. אמריקה הצפונית הייתה המקום שלקח את התפיסה הזו של "הכל גדול, הכל ענק" בצורה הכי טוטאלית, עוברים מהמכולת השכונתית הגדולה לסופרים עצומים בגודלם ובהם מכל הבא ליד. מאריזות אוכל קטנות של חצי קילו לאריזות של חמש קילו. מפעלים עצומים לרהיטים, נעליים, ומה לא. הכל גדול וגם זול יחסית. אז הסנדלר נעלם וכמובן שגם הרפד והנגר, כי בחנות הרהיטים מוכרים בחצי מחיר ממנו והוא עוד עובד עם הידיים, מלטש ומנגר, ואצלם המכונה כבר תעשה את העבודה, ובקלות. המציאות הזו טפחה על פנינו בעשורים האחרונים וקשה לקבל זאת, בעיקר למי שבמשפחתו היו בעלי מקצוע שאיבדו את מעמדם ואת פרנסתם כתוצאה מהשינוי.

http://www.birdsofeden.com/ עד היום כשמישהו רוצה לקנות משהו איכותי, פריט יוצא דופן ומיוחד במינו כמו רהיט בהזמנה אישית ובהתאמה לבית לדוגמא סביר להניח שהוא יפנה אל בעל המקצוע הפרטי, בנגרייה הקטנה ולא אל חנות הרהיטים המקומית.

המשך מאמר